Šest činjenica o ručnim satovima Tissot koje možda do sada niste znali
Autor: Michal Pindura Komentari : 0 Kreirano : 15.04.2021
Vjerojatno se ništa ozbiljno neće dogoditi ako priznamo koji su nam brandovi iz naše ponude najbliže srcu. To su, sasvim jasno, Casio i Tissot. S obzirom na to kako njihovi modeli nestaju iz našeg skladišta, nismo sami u gajenju osjećaja prema ovim važnim predstavnicima japanske i švicarske urarske industrije. Ali što znamo o njima? Kakva je njihova povijest, koje su zanimljivosti povezane s njima i kako su došli do mjesta na kojem se nalaze danas?
Kako bismo upoznali brandove koje prodajemo, postavili smo si zadatak da saznamo što više o njima. I saznali smo! Neke smo činjenice znali davno, druge su nas zaista iznenadile, a neke čak i šokirale. Prvi kandidat kojeg smo započeli detaljno istraživati bio je naš ljubimac - Tissot.
Brand, osnovan 1853. godine, poznat je po miješanju tradicionalnog urarstva s najnovijim tehnologijama.Njegovi su ručni satovi napredni, luksuzni i istovremeno cjenovno pristupačni. Za sve one koji barem malo znaju o onome što se događa u svijetu urarstva, ovo su poznate činjenice o tvrtki iz grada Le Locle. No, znate li sljedeće zanimljive stvari?
Prvi džepni sat s dvije vremenske zone
Osim što je prva švicarska urarska tvrtka koja je pokrenula masovnu proizvodnju džepnih satova, Tissot je i prva u povijesti koja je počela izrađivati džepne satove s komplikacijom (funkcijom) druge vremenske zone - takozvanog dvostrukog vremena. To se dogodilo već 1853. godine. Osam desetljeća kasnije, Tissot je predstavio inovativni antimagnetski ručni sat s kojim je postigao pun pogodak, posebno u Rusiji.
Brand iz dobrog društva
Tissot je dio velike obitelji brandova u vlasništvu švicarske Swatch Group. U društvu tako cijenjenih brandova kao što su Certina, Omega, Rado, Longines ili Breguet, Tissot sigurno nije izgubljen. Baš suprotno. S izuzetkom masovnog Swatcha, Tissot je trenutno najveći proizvođač ručnih satova u Švicarskoj po količini proizvodnje.
Profesionalni mjeritelj vremena
Tissot je službeni mjeritelj vremena nekoliko važnih sportskih događaja, natjecanja i timova. Najpoznatiji su NBA prekomorska košarkaška liga, IIHF Svjetsko prvenstvo u hokeju na ledu, Tour de France i MotoGP Svjetska serija motociklističkih prvenstava. Tissot je također bio aktivan u F1 vrtuljku. Mjerio je vrijeme u stajama Lotusa, Renaulta i Saubera.
Ručni satovi zvijezda
Ručne satove Tissot nose pjevačke i glumačke zvijezde. Kad bismo vas pitali što je povezalo holivudsku zvijezdu, a kasnije i monašku princezu Grace Kelly s dobitnikom Nobelove nagrade za mir Nelsonom Mandelom, ne biste dugo oklijevali. Ništa drugo nego ručni sat Tissot. Među trenutnim poznatim osobama, kvalitete modela Tissot visoko cijene trkači Marc Márquez i Jorge Lorenzo, košarkaš Klay Thompson kao i biciklist Primož Roglič i igrač kriketa Virat Kohli.
Pionir na polju neobičnih materijala
1971. godine Tissot je bio prvi brand koji se usudio izrađivati mehaničke ručne satove od plastike. Međutim, u eksperimentima 1980-ih, inženjeri ovog branda otišli su mnogo dalje. Najegzotičniji materijali od kojih su izrađivali ručne satove bili su granit, prirodni biser i drvo.
Majstor dodira
Moderni Tissot ručni satovi protkani su visokim tehnologijama. Modeli koncentrirani u kolekciji T-Touch bili su jedni od prvih ručnih satova na tržištu kojima se moglo upravljati dodirom. U vrijeme kada su se mobilni telefoni koristili zastarjelim zaslonima otpornim na tlak, Tissot se isticao kapacitivnim safirnim staklom. Ovaj način upravljanja senzorskim funkcijama kompasa, barometra i termometra toliko je futurističan da je privukao i tvorce akcijskog filma Gospodin i gospođa Smith, gdje se na zapešću Angeline Jolie pojavio ženski ručni sat Tissot T-Touch.
Zdroj: Tissot, wikipedia.org, www.justcollecting.com