Satovi s pozadinskim osvjetljenjem nisu ništa novo u svijetu urarstva. Stoga u današnje doba postoji nekoliko vrsta satova koji svijetle u mraku. Kako i kada je nastao sat s pozadinskim osvjetljenjem i koji sat odabrati? Posavjetovat ćemo vas.
Povijest satova s pozadinskim osvjetljenjem
Pozadinsko osvjetljenje jedna je od funkcija koja se koristi ne samo na ekranima, zaslonima, televizorima, već i na satovima. Ova funkcija ili kategorija osvjetljenja satova nastala je krajem 19. i početkom 20. stoljeća, s osvjetljenjem koje je satu dodavao radij.
Uglavnom su to bili satovi koji su imali kazaljke ofarbane radijem, zahvaljujući čemu su svijetlili. Međutim, kasnije su otkriveni negativni učinci radija. Čak je i Rolex, koji je proizvodio satove s pozadinskim osvjetljenjem od radija počeo smanjivati svoju proizvodnju od 1957. godine.
Potpuna zabrana uporabe radija dolazi okolo 1968. godine. Kasnije su u satovima korišteni prometij i tricij, koji su također bili štetni za zdravlje. Urarska industrija bila je fascinirana funkcijom pozadinskog osvjetljenja, ali radioaktivnost je bila za ljude opasna. S obzirom na to, urari su nastavili istraživati fotoluminiscentne materijale koji su korišteni za osvjetljavanje brojčanika.
1993. godine pronađeno je rješenje. Luminova je izumljena u Japanu 1990-ih godina i promijenila je urarsku industriju. Kasnije je u Švicarskoj razvijena Super-Luminova koja se puni pomoću svjetla i čini da sat svijetli bez ikakve radioaktivnosti.
No međutim, kraj jedne ere nije u potpunosti napustio radioluminiscenciju. Niti jedna druga tehnologija nije dopuštala i još uvijek ne dopušta da se bitni elementi sata osvijetle većim intenzitetom i konstantnošću emitirane svjetlosti. Tricij je postao sigurna alternativa radiju. Luminox, Vostok Europe, Ball su brendovi poznati po tricijskim osvjetljenjem satova.
Brendirani satovi s pozadinskim osvjetljenjem
Super-Luminova je dugotrajni materijal koji je zahvaljujući svojoj sigurnosti postao industrijski standard, zbog čega na tržištu više nećete naći radioaktivne satove koji su štetni za zdravlje.
Među prvim satovima koji su koristili Super-Luminovu za osvjetljavanje svojih satova spadaju satovi Rolex. Međutim, kasnije je sam brend proizveo vlastitu verziju pozadinskog osvjetljenja, koja se zove Chromalight. Obje uzrokuju da sat bude osvijetljen u različitim bojama. Tako možete pronaći satove koji imaju zelenu, plavu, ljubičastu i zlatnu boju pozadinskog osvjetljenja.
Navodno, satovi koji imaju Chromalight pozadinsko osvjetljenje mogu svijetliti dulje i intenzivnije.